دوشنبه, ۱۵ خرداد , ۱۴۰۲

آموزش کلاغ‌ها برای جمع‌آوری ته‌سیگار - گفتمان علمی فرهنگی دانشگاه گلپایگان

آموزش کلاغ‌ها برای جمع‌آوری ته‌سیگار

کلاغ‌ها یکی از باهوش‌ترین موجودات جهان هستند که تاکنون توانایی‌هایی مانند استفاده از ابزار و درک شباهت‌ها در آنها کشف شده‌است و برخی از دانشمندان حتی هوشمندی آنها را با میمون‌ها مقایسه می‌کنند.

بر اساس گزارش نيواطلس، از اين رو شركت نوپاي هلندي به نام Crowded Cities تصميم گرفته از اين هوش بالا به نفع انسان‌ها و محيط زيست بهره‌برداري كند: اين شركت قصد دارد كلاغ‌ها را آموزش دهد تا در ازاي دريافت جايزه،‌ته سيگارها را از خيابان جمع‌آوري كنند.

ته‌سيگارها در همه جاي جهان مشكل بزرگي به شمار مي‌روند،‌ و در هلند سالانه ۶ ميليارد فيلتر سيگار در خيابان‌ها ريخته مي‌شود و محققان اين شركت مي‌خواهند از هوش کلاغ‌ها برای پاکسازی اين خیابان‌ها بهره ببرند.

کلاغ

محققان با ايجاد سيستمي برد-برد كلاغ‌ها را به گونه‌اي آموزش مي‌دهند كه در اطراف شهر پرواز كرده و به دنبال فيلتر سيگار بگردند و با تحول هر فيلتر جايزه‌اي دريافت كنند.

اين شركت درحال ساخت دستگاهي به نام Crowbar است كه در واقع سيستمي براي تغذيه پرندگان است . اما كلاغ‌ها ابتدا بايد به دنبال فيلتر سيگار بگردند و آن را درون حفره‌اي بياندازند. يك دوربين اين عمليات را مشاهده و تاييد مي‌كند و سيستم كمي غذا در مقابل كلاغ مي‌ريزد.

به اين شكل كلاغ سعي مي‌كند با تكرار اين رفتار مقدار بيشتري غذا دريافت كرده و اين ارتباط پرثمر را با دستگاه حفظ كند. اگرچه ساخت دستگاه و آموزش كلاغ‌ها هريك به تنهايي چالشي بزرگ به شمار مي‌رود، اما با درنظر گرفتن اين واقعيت تلخ كه ۹۸ درصد از فيلتر سيگارهاي جهان از جنس پلاستيك هستند و تجزيه آنها ۱۰ سال زمان مي‌برد، مي‌توان سختي‌هاي اين پروژه را ناديده گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.