پنج شنبه, ۱۳ مهر , ۱۴۰۲

امید به آیندگان - گفتمان علمی فرهنگی دانشگاه گلپایگان

امید به آیندگان

دختری ۱۴ ساله در انگلستان، لحظاتی قبل از مرگش، مجوز استفاده از سیستم حفاظت انجمادی یا سرماداری را به دست آورد تا شاید روزی دوباره بتواند به زندگی بازگردد. این نوجوان که مشخصاتش فاش نشده و صرفاً با نام JS شناخته می شود، در زمان ارائه درخواستش به دادگاه به خاطر بیماری سرطان در آستانه مرگ قرار داشت.

او قبل از مرگش اعلام کرد:

نمی خواهم زیر خاک دفن شوم. دوست دارم برای مدت طولانی زنده بمانم، و به نظرم آیندگان می توانند سرطان من را درمان کرده و مرا به زندگی باز گردانند. می خواهم این شانس را داشته باشم، تمام آرزویم همین است.

cryopreservation-0-600x450

گفتنیست سرماداری به معنای حفظ بدن انسان پس از مرگ در دمای بسیار پایین است، تا شاید در آینده پیشرفت های علمی بتوانند این افراد را از حالت انجماد درآورده و با درمان بیماری، آنها را دوباره زنده سازند.

افرادی که تحت این عملیات قرار می گیرند، باید به لحاظ قانونی مرده باشند، و اجرای فرایند انجماد روی انسان های زنده، غیرقانونی و غیرمجاز است. با این حال «مرگ قانونی» با مرگ کامل تفاوت دارد. در این حالت، قلب از کار ایستاده اما فرد به لحاظ فنی زنده است تا زمانی که تمامی عملیات مغزی از کار بیفتد.

فرایند انجماد دقیقاً از همین بازه کوتاه و حساس استفاده می کند تا همان بخش ناچیز از عملکردهای سلولی که در جریان هستند را حفظ نماید.

البته هیچکس هنوز از حالت انجماد به حیات بازنگشته، چون چنین فناوری را در اختیار نداریم، و با توجه به پیچیدگی غیر قابل تصور مغز انسان، مشخص نیست که تحت این فرایند چه آسیب های غیر قابل جبرانی به این اندام حیاتی وارد می شود.

cryopreservation-1

 

جالب است بدانید اولین فرد منجمد شده، دکتر جیمز بدفورد است که در سال ۱۹۶۷ و در سن ۷۳ سالگی به این وضعیت درآمد. او به خاطر سرطان کلیه از دنیا رفت و چند ساعت پس از آن وارد حالت سرماداری شد، و اگرچه با پیشرفت علم در حال حاضر می توان این سرطان را درمان کرد، اما دانشمندان هنوز نمی دانند چگونه بیرون آمدن از حالت انجماد را به صورت بی خطر اجرا نمایند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.