دوشنبه, ۱۵ خرداد , ۱۴۰۲

اوباما: از ظهور داعش غافلگیر شدیم - گفتمان علمی فرهنگی دانشگاه گلپایگان

اوباما: از ظهور داعش غافلگیر شدیم

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت پیشروی‌های گروه تروریستی داعش در ماه‌های ابتدایی، سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا را غافلگیر

کرده بود.
به گزارش مشرق، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای که روز چهارشنبه بخش کوتاهی از آن منتشر شد، گفت ظهور و پیشروی‌های سریع گروه تروریستی داعش موجب غافلگیری سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا بوده است.

وی که با شبکه سی‌ان‌ان گفت‌وگو می‌کرد، گفت: «توانایی داعش برای اینکه فقط به سوریه محدود نماند و بتواند حملات زمینی بزرگی ترتیب دهد که به عنوان نمونه به سقوط موصل منجر شد، در صفحه رادار سرویس‌های اطلاعاتی من نبود.»

مصاحبه اوباما بخشی از یک پرونده ویژه است که شبکه سی‌ان‌ان با عنوان «میراث باراک اوباما» تهیه کرده و قرار است به زودی آن را پخش کند.

وی در این برنامه تأکید می‌کند که از وضعیت سوریه ناراحت است، اما معتقد است که در میان گزینه‌های محدودی که پیش رو داشته، بهترین تصمیمات را اتخاذ کرده است.

اوباما گفت خودداری از مداخله زمینی گسترده در سوریه «هوشمندانه‌ترین تصمیمی از بین فهرستی از گزینه‌های بدی بود که پیش روی ما قرار داشت.»

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از صحبت‌هایش در مورد دلیل عدم حمله نظامی به سوریه، گفت: «ما واقعا نیروهایمان را در موقعیتی قرار داده بودیم که اگر [بشار] اسد [رئیس‌جمهور سوریه) سلاح‌های شیمیایی را کنار نگذاشت، به او حمله کنیم. اما واقعیت این است که او به نحوی بی‌سابقه از شر آن تسلیحات شیمیایی خلاص شد.»

او در این مصاحبه پذیرفت که سیاست‌های وی در سوریه بی‌ایراد نبوده، اما او در هر مرحله از این بحران، بهترین تصمیمات را اتخاذ کرده است.
منبع: فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.