دوشنبه, ۱۵ خرداد , ۱۴۰۲

زمانی برای ورزش خوش‌خواب‌ها! - گفتمان علمی فرهنگی دانشگاه گلپایگان

زمانی برای ورزش خوش‌خواب‌ها!

در پژوهشی که روی شناگران صورت گرفت، دانشمندان تلاش کردند که ساعت زیستی بدن این افراد را فعال نگه‌دارند تا بتوانند به صورت خودکار، فعالیت‌های بدن آن‌ها را کنترل کنند. این شناگران هر ۹ ساعت یک‌بار، به استخر می‌رفتند و ۲۰۰ متر شنا می‌کردند و رکورد آن‌ها در ساعات مختلف روز ثبت می‌شد. مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد که این شناگران، در حوالی ساعت ۱۱ شب بیش‌ترین رکوردها را به دست آوردند و برخلاف انتظار، در ساعت ۵ صبح کمترین سرعت را در هنگام شنا کردن داشتند.

محققان هنوز به درستی نمی‌دانند که چرا بهترین نتایج ورزش کردن در هنگام بعدازظهر به دست می‌آید؛ اما به نظر می‌رسد ساعت زیستی بدن در این میان نقش اصلی را بر عهده دارد. این تنظیم داخلی موجب می‌شود دمای بدن انسان در صبح کاهش و در ساعات بعدی روز و پس از غروب آفتاب، افزایش یابد. افزایش دمای بدن به فرد کمک می‌کند بتواند ورزش‌های غیر هوازی و تمرینات کششی را بهتر انجام دهد.

افزایش دمای بدن در ساعات پایان شبانه‌روز که تحت کنترل ساعات زیستی بدن است، می‌تواند بر خلق‌وخوی ورزش‌کاران نیز اثر مثبت بگذارد. به این ترتیب، ورزش‌کاران می‌توانند باروحیهٔ بهتر، نتایج چشمگیرتری را به دست آورند و مفیدتر ورزش کنند. ورزش کردن در ساعت پایانی روز به شما کمک می‌کند در شرایطی که بدنتان بیش‌ترین آمادگی جسمانی را دارد، فعالیت و بهترین نتایج را به دست آورید.

به نظر می‌رسد از نظر ساعت زیستی بدن، متغیرهایی مانند درجهٔ حرارت بدن، فشارخون، ضربان قلب و میزان ترشح هورمون‌ها، ساعت ۶ بعدازظهر در بهترین شرایط تعادل قرار دارند؛ لذا ورزش کردن در حوالی این ساعت بهترین بازده فیزیولوژیکی و روانی را برای بدن دربی دارد.

فواید ورزش در هنگام عصر

اگر شما ورزش کردن در صبح را دوست نداشته باشید و از آن لذت نبرید، بسیار دشوار است که به این برنامهٔ ورزشی پایبند بمانید و به آن عادت کنید؛ درحالی‌که نام‌نویسی در یک باشگاه ورزشی در بعدازظهرها که سرحال‌تر هستید، می‌تواند مشوق شما برای عادت کردن به ورزش روزانه باشد.

در ساعت‌های اولیهٔ صبح به دلیل سردی هوا، ورزش کردن برای کسانی که مبتلا به حساسیت هستند، موجب بروز مشکلاتی می‌شود. در این خصوص، پیشنهاد می‌شود این افراد با گرم‌ترشدن هوا، به ورزش کردن بپردازند.
به نظر می‌رسد ورزش کردن در بعدازظهر و ساعات اولیهٔ شب به شما کمک کند که راحت‌تر به تناسب اندام مدنظر خود دست یابید؛ زیرا دمای بدن در این ساعات بالاتر است و هورمون‌ها در حالت تعادل به سر می‌برند.
هنگامی‌که پس از یک روز فعالیت روزانه به خانه برمی‌گردید، عضلات شما ساعات طولانی تحت استرس و فشار بوده‌اند و خستگی را کاملاً در اسکلت و عضلات‌تان احساس می‌کنید. ورزش کردن در ساعات اولیهٔ شب به شما کمک می‌کند تا قدرت عضلانی خود را دوباره بازسازی کنید و به ویژه با انجام حرکات کششی و تمرینات انعطاف‌پذیری، بدنتان را آرامش بخشید. اگر شما شغلی دارید که مجبور هستید ساعات طولانی روی پا بایستید یا ساعات طولانی بدنتان را در یک وضعیت قرار دهید، اسکلت، استخوان‌ها و مفاصلتان در پایان روز به حرکت و نرمش نیاز خواهند داشت تا دچار درد مفاصل و استخوان‌ها نشوید.

اگر شما ساعات پایانی روز را برای ورزش انتخاب کنید، راحت‌تر می‌توانید یک همراه برای خودتان هنگام ورزش کردن بیابید. ورزش کردن همراه یک نفر دیگر، به شما انگیزه می‌دهد که به برنامهٔ ورزشی خودتان پایبند باقی بمانید. شاید دشوار باشد که یک نفر دوست را پیدا کنید که حاضر باشد برای ورزش صبحگاهی همراه شما از خواب بیدار شود؛ ولی در بعدازظهر می‌توانید به‌راستی دوست ورزش‌کار خود را پیدا کنید و ساعاتی را باهم ورزش کنید.


چکیده:

۱-تنگ غروب! : برخی افراد ورزش کردن در صبح را دوست ندارند. دانشمندان ثابت کرده‌اند که بهترین زمان برای انجام حرکات ورزشی، بعدازظهر و ساعات پیش از شب است.

✍️ برگرفته از سایت متن زندگی
📌گفتمان علمی فرهنگی دانشگاه گلپایگان
🔸golpayegan university of technology

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.