دوشنبه, ۱۵ خرداد , ۱۴۰۲

هشدار برجامی جهان به ترامپ - گفتمان علمی فرهنگی دانشگاه گلپایگان

هشدار برجامی جهان به ترامپ

 

هشدار مسئولان و مقام‌های اروپایی طرف توافق هسته‌ای به مواضع کج دار و مریز دولتمردان امریکایی درباره برجام همچنان ادامه دارد.

هشدار برجامی
به نقل از روزنامه همشهری، هشدار مسئولان و مقام‌های اروپایی طرف توافق هسته‌ای به مواضع کج دار و مریز دولتمردان امریکایی درباره برجام همچنان ادامه دارد. در حالی که احتمال می‌رود دونالد ترامپ چند روز دیگر با تأیید نکردن پایبندی ایران به تعهدات برجامی‌اش، روند مسالمت‌آمیز اجرای برجام را دچار خدشه کند، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مقام‌های بلند پایه آلمان، فرانسه و انگلیس از رئیس جمهوری امریکا خواستند به تعهدات این کشور در چارچوب توافق هسته‌ای پایبند بماند. پیش از این چین و روسیه هم بر لزوم پاییبندی امریکا به تعهدات برجامی اش تأکید کرده بودند. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی به مناسبت شصتمین سالروز تأسیس آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای برجام را راه حلی برد – برد دانست که مانع از یک رویارویی نظامی خطرناک شده است. موگرینی در بخشی از پیام خود با بیان اینکه «برجام متعلق به یک یا دو کشور نیست»، گفت: «این توافق بدون اتحادیه اروپای قوی غیرممکن بود. ما تمام توان خود را در خدمت صلح قرار دادیم و این برای موفقیت مذاکرات ضروری بود». مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه با توافق هسته‌ای مانع بالاگرفتن یک (رویارویی) مخرب و خطرناک نظامی شدیم، افزود: «از دو سال پیش که به توافق دست یافتیم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اجرای توافق نظارت کرده که از جمله آنها انجام بازرسی‌ها بوده و پایبندی ایران را ۸ بار تأیید کرده است. در واقع توافق هسته‌ای ایران، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و توافق با ایران یکی از بدترین بحران‌های هسته‌ای دوران ما را خاتمه داده است». موگرینی ادامه داد: «اکنون که با یک تهدید هسته‌ای جدید و متفاوت از سوی کره شمالی مواجهیم، توان گشودن یک جبهه دیگر را نداریم. منفعت، مسئولیت و وظیفه ما حفظ توافق هسته‌ای با ایران و حرکت در جهت تقویت و نه تضعیف نظام جهانی عدم اشاعه است». در همین حال نخست‌وزیر انگلیس هم بر لزوم حفظ برجام تأکید کرد. ترزا می‌ در گفت‌و‌گویی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که «بریتانیا کاملاً به برجام پایبند است و آن را برای امنیت منطقه حیاتی می‌داند».
همچنین بنا بر بیانیه وزیر خارجه آلمان سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان از امریکا خواسته‌اند تا از توافق هسته‌ای ایران خارج نشود.
به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری «اسپوتنیک»، «زیگمار گابریل»، وزیر امور خارجه آلمان تأکید کرد که برلین اطمینان دارد ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده است و این مسأله را آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تأیید کرده است. وی افزود: «ما نگران سیگنال‌هایی که از امریکا دریافت می‌کنیم هستیم. این سیگنال‌ها از این امر حکایت دارد که رئیس‌جمهوری امریکا پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را رد خواهد کرد». وزیر امور خارجه آلمان در ادامه تأکید کرد:«چنانچه امریکا از توافق هسته‌ای برجام خارج شود، اوضاع امنیتی در منطقه بدتر خواهد شد». گابریل همچنین گفته است که اقدام احتمالی امریکا می‌تواند عواقب منفی بر حل مسأله کره شمالی داشته باشد چرا که در صورت شکست توافق با تهران، پیونگ‌یانگ بعید است که زیر بار توافق جدیدی برود. همچنین هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز اعلام کرد که پکن امیدوار است برجام ادامه پیدا کند و به طور جدی اجرا شود. هشدار مسئولان کشورهای طرف توافق هسته‌ای مبنی بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای در پی آن افزایش یافت که گفته شده رئیس جمهوری امریکا قصد دارد دیگر پایبندی ایران به برجام را از جانب امریکا تأیید نکند. کنگره امریکا پس از دستیابی گروه ۱+۵ به برجام، دولت را ملزم کرد هر ٩٠ روز یکبار گزارشی از نحوه عمل ایران به تعهداتش در برجام به کنگره ارسال کند. در صورتی که رئیس جمهوری تأیید کند که ایران به تعهدات خود عمل کرده است، امریکا نیز متقابلاً به تعهدات خود عمل می‌کند اما اگر چنین تأییدی صورت نگیرد، کنگره شصت روز فرصت دارد تا اعاده تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار دهد.

بلومبرگ: ترامپ توافق هسته‌ای را حفظ می‌کند

در شرایطی که منابع آگاه دولت امریکا خبر داده‌اند که ترامپ پایبندی ایران به تعهدات برجامی‌اش را تأیید نمی‌کند، رئیس جمهوری امریکا در جدیدترین موضع‌گیری ادعاجویانه خود، ایران را متهم کرده که بر خلاف توافقش با قدرت‌های جهانی، روابط و مبادلاتی با کره شمالی داشته که با روح برجام در تضاد است. ترامپ همچنین با باب کورکر، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس سنا به خاطر حمایتش از توافق هسته‌ای دچار اختلاف شدید شده است. او، «کورکر» را مسئول توافقی که آن را وحشتناک توصیف می‌کند، دانسته است. با این حال رسانه امریکایی «بلومبرگ» به نقل از ۳ مقام دولتی امریکا خبر داده است که رئیس جمهوری امریکا در حال ارزیابی استراتژی جدید برای مقابله با برنامه اتمی ایران است که توافق هسته‌ای را نیز در عین حال حفظ کند. این مقام‌های دولتی با بیان اینکه ترامپ از کنگره خواهد خواست تا قانون نظارت بر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را سخت‌تر کنند، گفتند هدف او از این استراتژی، نشان دادن جبهه‌ای متحد از دولت امریکا و کنگره به کشورهای اروپایی است.

معاون وزیر خارجه ایران: خود را آماده کرده‌ایم

مقام‌های بلند پایه ایران نیز در مواجهه با تهدیدات امریکا درباره برجام بر آمادگی کشور برای پاسخ به اقدامات احتمالی واشنگتن تأکید می‌کنند. معاون اروپا و امریکای وزارت امور خارجه در گفت‌و‌گو با «ایرنا» تأکید کرد: «اگر ترامپ بخواهد از برجام کنار بکشد ما انتخاب‌های مختلفی پیش روی خود داریم و دستمان برای این انتخاب‌ها باز است». مجید تخت روانچی با بیان اینکه «ما برای سناریوهای مختلف خود را آماده کردیم و این چیزی نیست که الان به فکر افتاده باشیم»، افزود: «اگر ترامپ بخواهد از برجام کنار بکشد در زمان لازم موضع مناسب را انتخاب خواهیم کرد». وی افزود: «اگر به جایی برسیم که بهره‌مندی که در برجام برای ما پیش‌بینی شده به میزان مطلوبمان نباشد، شک نکنید که منافع ملی چارچوب تصمیم خواهد بود و اگر لازم باشد برجام را کنار خواهیم گذاشت البته ما آغاز‌کننده نقض برجام نخواهیم بود. اما پیش‌بینی شرایط آینده راحت نیست». در همین حال معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری برجام را تفاهمی چندجانبه برای آرامش صحنه بین‌الملل خواند که به بهانه‌ای جهت تشدید اختلاف تبدیل شد؛ گامی که امریکا درحال برداشتن آن است. حمید ابوطالبی در صفحه توئیتر خود نوشت: «سیاسی‌کردن برجام در داخل امریکا و اعلام خلاف‌ واقع عدم‌ پایبندی ایران، بسرعت ایران‌ و امریکا را به مرحله جدیدی از اختلاف رساند و این باور را منتقل می‌کند که بردیوار بلند بی‌اعتمادی ما، نقض‌ عهد، خصومت ‌مستمر و عدم امکان عملی تفاهم نیز افزوده شد؛ راه‌ تداوم هرگونه سخن و گفت‌وگو میان دو کشور بسته‌ شد».
آمانو: من تأیید می‌کنم که ایران به تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای پایبند بوده است
احتمال گزارش منفی کاخ سفید به کنگره مبنی بر پایبند نبودن ایران به تعهدات برجامی‌اش در حالی تقویت شده است که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته (دوشنبه) در ملاقات با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در رم، ضمن تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات سیاسی مرتبط با برجام و فعالیت‌های اخیر دولت امریکا به این نکته اشاره کرد که آژانس تاکنون پایبندی ایران به تعهدات خود را گزارش کرده است. آمانو تأکید کرد: «آنچه برای ما مهم است ارزیابی عینی از اقدامات و فعالیت‌های هسته‌ای و تعهدات کشورها در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که مبنای اظهارنظرها و گزارشات آژانس بوده و خواهد بود. از این منظر تحولات سیاسی تأثیری بر ارزیابی آژانس نخواهد داشت». آمانو همچنین در حاشیه نشست هسته‌ای رم در پاسخ به سؤالی گفت: «من تأیید می‌کنم که ایران به تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پایبند بوده است».

برگرفته از سایت تبیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.