پنج شنبه, ۱۳ مهر , ۱۴۰۲

کاهش میزان جهانی تولید دی اکسید کربن برای سومین سال متوالی - گفتمان علمی فرهنگی دانشگاه گلپایگان

کاهش میزان جهانی تولید دی اکسید کربن برای سومین سال متوالی

image
بر اساس گزارش مرکز تحقیقات مشترک کمیسیون اروپایی و آژانس مطالعات زیست محیطی هلند، میزان تولید جهانی دی اکسید کربن برای سومین سال متوالی روند کاهشی را طی کرده است.

به گزارش ایرنا، بر اساس این گزارش، آمریکا و روسیه میزان تولید دی اکسید کربن خود را در سال ۲۰۱۶ به میزان ۲ درصد و ژاپن به میزان یک درصد کاهش داده‌اند. میزان تولید دی اکسید کربن اتحادیه اروپا و چین ثابت باقی مانده ولی در هندوستان ۵ درصد افزایش یافته است. برزیل نیز توانسته است تولید این گاز را به میزان ۶ درصد کاهش دهد.

با وجود این، تولید دی اکسید کربن در اغلب کشورهای درحال توسعه در منطقه اوراسیا و جنوب شرقی آسیا افزایش یافته است. با تمام این اوصاف به دلیل کاهش تولید دی اکسید کربن در کشورهایی که بزرگ‌ترین تولیدکننده این گاز گلخانه‌ای محسوب می‌شوند، در مجموع در سال ۲۰۱۶ میلادی میزان تولید جهانی این گاز روند کاهش را که از سال ۲۰۱۲ میلادی آغاز شده، ادامه داده است.

بر اساس این گزارش میزان تولید گازهای گلخانه‌ای از دهه ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۱۲ میلادی به میزان ۹۱ درصد افزایش یافته است. به اعتقاد محققان این افزایش گازهای گلخانه‌ای ارتباط مستقیمی با گرمایش زمین در ۵۰ سال گذشته دارد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط ناسا سال ۲۰۱۶ میلادی گرم‌ترین سال ثبت شده در تاریخ مدرن زمین است و ۱۶ سال از ۱۷ سال گرم ثبت شده در طول ۱۳۶ سال گذشته، بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ بوده‌اند.

✍️منبع: همشهری آنلاین
📌گفتمان علمی فرهنگی دانشگاه گلپایگان
🔸golpayegan university of technology

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.