دوشنبه, ۱۵ خرداد , ۱۴۰۲

💢جولان سریال شهرزاد در فقدان ساختار🔸بررسی روند سریال‌ سازی در شبکه خانگی در فقدان ساختار🔗 jren.ir/5381👈 بخوانید #شهرزاد #شهرزاد2 #سریال_شهرزاد 🌐 @resanehenghelab - گفتمان علمی فرهنگی دانشگاه گلپایگان

💢جولان سریال شهرزاد در فقدان ساختار🔸بررسی روند سریال‌ سازی در شبکه خانگی در فقدان ساختار🔗 jren.ir/5381👈 بخوانید #شهرزاد #شهرزاد۲ #سریال_شهرزاد 🌐 @resanehenghelab

💢جولان سریال شهرزاد در فقدان ساختار

تهیه کننده سریال شهرزاد در پاسخ به پرسش ضعف فصل دوم سریال و شکاف‌های روایی آن گفته است؛ که مخاطبان این سریال منتظر فصل سوم آن باشند. جدا از محتوای این سریال، جذابیت های زیبایی شناختی آن و فرآیند جذب مخاطب در فصل اول این سریال، باید گفت بی‌بندباری، ولنگاری و ضعف ساختار در وضعیت تولید این جنس آثار در مجموعه شبکه خانگی و سرمایه‌های نهفته در تولید این جنس سریال‌ها، پرسش‌های بی‌پاسخی است که جای بررسی و تامل دارد.
این سریال در فقدان روایت و با اتکا به جذابیت‌های اروتیک و عشق‌های مثلثی، مربعی و پنهان کردن محتوای امروزی خود در لایه‌های تاریخی قبل انقلاب، مخاطب خود را جذب کرده است. در شبکه‌های کابلی و آنلاین غربی با پخش چند قسمت از سریال، به عنوان پایلوت، با عدم استقبال مخاطب، سریال متوقف و بایکوت می‌شود؛ اما در جریان سریال سازی داخلی در فقدان مخاطب و حضور حقیقی مردم در گزینش و روند محتوای سریال‌ها، دست‌های پیدا و پنهانی به این جریان تولیدی آثار بی‌کیفیت دامن می‌زنند.

 فقدان ضوابط و شرایط در تولید اثر بالاخص حوزه سریال‌سازی عاملی شده است که تهیه‌کننده سریال شهرزاد، در این وضعیت فشل، خود شرایط و ضوابط سریال‌سازی را بسازد.

در فقدان یک ساختار و فقر مایه‌های روایی و نبود عواملی که در شبکه خانگی به تولید اثر بپردازند، همه این عوامل دست به دست هم داده‌اند تا شبکه خانگی ویترینی راکد و منفعل بماند. رشد شبکه‌های آنلاین اینترنتی غربی همچون نت فلیکس به لطف شناخت متغیرهای مخاطب، به همراه طرح سوژه‌ها و روایت‌های تاریخی، همراه با انگاره‌های زیبایی شناختی و وجود یک ساختار در کلیت این فرآیند است. این شبکه‌ها می‌دانند که چه می‌سازند و چه مخاطبی را مورد هدف قرار داده‌اند. این ساختار در شبکه خانگی ما وجود ندارد. فقدان ضوابط و شرایط در تولید اثر بالاخص حوزه سریال‌سازی عاملی شده است که تهیه کننده سریال شهرزاد، در این وضعیت فشل، خود شرایط و ضوابط سریال‌سازی را بسازد.

  تنها از جریان سریال‌سازی بی‌ساختار و بی‌بنیاد شبکه خانگی و رسانه‌ای ما این توقعات و کج فهمی‌ها می‌رود.

سریال شهرزاد در فصل اول حجم مخاطب بالایی به لطف کم رنگ بودن سبد کالای رسانه‌ای در ویترین شبکه خانگی کسب کرد اگر این سریال در یک فرآیند رقابتی در میان سریال‌ها در گونه‌های متفاوت قرار بگیرد و مردم در انتخاب و گزینش این آثار قدرت انتخاب داشته باشند این کندی و زوال روایت مورد نقد قرار می‌گیرد و به فصل بعدی گسیل پیدا نمی‌کند. ساختار، حلقه مفقوده شبکه خانگی در این روزهاست. اگر این ساختار شکل بگیرد پول، سرمایه و جریان سلبریتی سالاری کم رنگ می‌شود و مخاطب در جایگاه خود، قدرت انتخاب و گزینش اثر دارد به تبع آن تولید کننده، با وسواس بیشتری به خلق اثر هنری می‌پردازد چون سبد رسانه‌ای و مخاطب خود را از دست می‌دهد.
در وضعیت شبکه خانگی امروز تهیه کنندگان این جریان همچون شهرزاد تا حدی توقعاتشان بالا می‌رود که از مخاطب انتظار دارند در فصل سوم سریال توجیه شکاف‌ها و روایت الکن قسمت‌های پیشین را بپذیرند و به انتظار بنشینند. تنها از جریان سریال‌سازی بی‌ساختار و بی‌بنیاد شبکه خانگی و رسانه‌ای ما این توقعات و کج فهمی‌ها می‌رود. چند نمونه‌ای از این روند ساختاری تولیدی سریال در شبکه های غربی مبتنی بر گزینش و انتخاب مخاطب را ذکر می‌کنیم تا به جریان فشل تولیدی داخلی خود پی ببریم.
این لیست شامل سریال‌هایی است که طی سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ در شبکه‌های غربی کنسل شده یا به پایان رسیده‌اند

Against the Wall- Lifetime

این درام خانوادگی پس از آنکه نتوانست انتظارات را برآورده کند، پس از یک سیزن کنسل شد. آخرین اپیزود این سریال ماه سپتامبر به روی آنتن رفت.

Alcatraz- FOX

افت ِ بازدیدکننده این سریال باعث شد تا پس از ۱۳ اپیزود پخش آن متوقف شود.

All-American Muslim- TLC

این سریال که در مورد ِ زندگی واقعی ۵ خانواده لبنانی در ایالت میشیگان آمریکا بود پس از آنکه نتوانست نظر منتقدین را جلب کند پس از هشت اپیزود کنسل شد.

Allen Gregory- FOX

این سریال انیمیشنی به تهیه‌کنندگی Jonah Hill پس از آنکه هفته به هفته از تعداد بینندگانش کاسته شد، کنسل شد. شبکه فاکس هفت اپیزود اولیه را پخش کرد ولی اقدام به خرید ادامه مجموعه نکرد.

Are You There Chelsea?- NBC

این کمدی سیتکام شروع خوبی داشت ولی نتوانست مخاطبان خودش را حفظ کند و پس از ۱۲ اپیزود متوقف شد.

The Avengers: Earth’s Mightiest Heroes- Disney XD

پس از پخش دو سیزن از این مجموعه انیمیشنی پخش آن متوقف شد. مجموعه (Avengers Assemble) به جای این سریال از سال ۲۰۱۳ به روی آنتن خواهد رفت.

Awake- NBC

این سریال هم مسیر شروع قوی و ادامه ضعیف را پیش گرفت و پخش آن ادامه نخواهد یافت.

Bent- NBC

پس از عدم کسب موفقیت شش اپیزود اول این سریال سیتکام پخش آن متوقف شد و شبکه ان بی سی اعلام کرد که پخش آن ادامه نخواهد یافت.

✍️منبع: @resanehenghelab
📌گفتمان علمی فرهنگی دانشگاه گلپایگان
🔸golpayegan university of technology

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.